امنیت در فضای مجازی و نگاهی اجمالی به اهمیت آن در دنیای امروزه‌ی انسان

امنیت در فضای مجازی و نگاهی اجمالی به اهمیت آن در دنیای امروزه‌ی انسان


امنیت

آشنایی با واژه امنیت

واژه امنیت ریشه در عبارت عربی امن دارد و به معنی در امان و آسایش ماندن است و در زبان انگلیسی این واژه معادل عبارت Security است. در لغتنامه‌های مختلف این واژه به‌صورت زیر تعریف‌شده است:

دور شدن نسبی از هرگونه تهدید یا حمله و یا آمادگی برای مواجهه با تهدیدات و حملات را امنیت گویند.

در دنیای واقعی حال حاضر، اجتناب و دوری از تهدیدات و حملات امری بسیار حائز اهمیت است. در گذشتگان دور انسان می‌بایست برای حفظ بقاء، موجودیت و در امان بودن خود از دیگر موجودات درنده، تلاش کند و تاکنون نسبت به این امر حیاتی سعی نموده است.

«بدترین جا برای سکونت جایی است که ساکنین در آن امنیت نداشته باشند» امیرالمؤمنین علی (ع)

بشر حال حاضر در دنیای امروزه که با فناوری‌ها و تکنولوژی‌های گوناگون آشنا شده است؛ به دنبال راه‌کارهایی است تا ایمنی و امن بودن خود را در این دنیای مجازی تأمین نماید و این موضوع یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های حال حاضر برای جوامع بشری شده است. امن بودن از ابعاد و دیدگاه‌های گوناگون دارای گونه‌های مختلفی است که از آن جمله می‌توان به امنیت فردی، فرهنگی، اجتماعی و سایبری و … نام برد.

ایمنی و اهمیت آن

اهمیت امنیت در زندگی انسان

اهمیت امنیت

امنیت را می‌توان به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین و مسلم‌ترین حقوق انسانی بشر دانست که با این حق می‌توان از سایر حقوق و آزادی‌های دیگر بشری، برخوردار شد. بر این اساس، افراد یک جامعه می‌توانند با اطمینان خاطر نسبت به حفظ جان، آبرو و حقوق مادی و معنوی خود اطمینان خاطر داشته باشند. امنیت و دفاع چنان دارای اهمیت است که در قرآن کریم بالغ‌بر ۶۰۰ آیه به آن اختصاص داده‌شده است.

ازآنجایی‌که ارتباطات در فضای مجازی روند رو به رشد زیادی دارد و باعث گردیده است که در کنار فرصت‌های به وجود آمده آن، تهدیدات فراوانی را به همراه داشته باشد. این مهم ایجاد می‌شود که خود را مقید سازیم تا در راستای ایمن ساختن فضای سایبری کشور عزیزمان ایران بکوشیم و نسبت به آگاه‌سازی افراد جامعه در فضای تبادل اطلاعات بپردازیم.

در این راستا وب‌سایت شکاف به‌عنوان یکی از رسالت‌های اصلی خود شروع به آموزش‌های لازم برای ایجاد بستری امن در فضای سایبری خواهد کرد و امید آن را داریم که کشوری امن و عاری از هرگونه نفوذ داشته باشیم. در مقاله بعدی نگاهی ژرف به امنیت اطلاعات در فضای سایبری خواهیم داشت.

امین کیانی

امین کیانی

متخصص و کارشناس امنیت صفحات وب با رویکردی پایه‌ای و هدفمند در جهت آموزش‌های مرتبط با امنیت سایت و انجام پروژه‌های تست نفوذ در سایت‌ها و کسب‌وکارهای آنلاین

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

899 نفر

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره‌های آموزشی هک و امنیت